Sport a rekreace

Apartmány U Zlaté stoky ***
Jižní Čechy
(CHKO Třeboňsko - Ponědraž)


 


        


 

Třeboňsko je jednou z mála chráněných krajinných oblastí vyhlášených v rovinaté krajině po staletí kultivované člověkem. Lidé zde již od 12. století cíleně měnili původní nehostinnou močálovitou krajinu v důmyslnou síť umělých stok s množstvím rybníků. Téměř 35 procent rozlohy Třeboňska tvoří lesní porosty a 10 procent vodní plochy.
Nejvíce rybníků (a největších) je v okolí Třeboně. K velkým dílům Štěpánka Netolického patří kromě rybníků především 45 km dlouhá Zlatá stoka. Zásluhou Jakuba Krčína vznikla celá řada jihočeských rybníků od prvního Počátku přes Svět až po největší Rožmberk. Obdiv si nesporně zaslouží také 13,5 km dlouhý kanál, pojmenovaný Nová řeka. Spojuje Lužnici s Nežárkou.
Místní rybníky jsou ideálním cílem pro vyznavače vodních sportů a pro rybáře. U mnohých rybníků, zejména v blízkosti větších měst, jsou vybudována moderní koupaliště a slouží již po desetiletí rekreaci. Běžné je také umístění kempů v blízkosti rybníků a dalších vodních nádrží. Po hrázích rybníků vedou mnohé naučné stezky a značené turistické trasy pro pěší i cyklisty. Zajímavou příležitostí pro programy podzimních turistických pobytů jsou výlovy rybníků v říjnu a v listopadu. Rybníkářství v jižních Čechách je důležité i pro charakter kuchařských specialit v místních restauracích. Pokrmy připravené z masa kaprů, štik, marén a úhořů, zapíjené pivem z některého z renomovaných jihočeských pivovarů, jsou téměř kulturním zážitkem.


       


 

Na území Třeboňska se nachází velké množství různých biotopů, proto zde také potkáme rozličné druhy rostlin a živočichů. V třeboňských rašeliništích, jehličnatých a listnatých lesích a na loukách roste přes 100 druhů chráněných rostlin. Najdeme zde rovněž mnoho vzácných chráněných živočichů (různé druhy motýlů, vážek, pavouků, střevlíků, vodního ptactva a ryb). Celá oblast je proslulá výskytem ohrožené vydry říční a orla mořského.


       


 

Třeboňsko je doslova vodním rájem v Čechách. Právě tady naleznete velké množství přírodních koupališť a rybníků. Hejtman, Staňkovský, Dvořiště, Tušť, Vlkov, Velký Řečický nebo Svět, to je jen malý výčet ze zdejší nekonečné vodní říše.

Milovníci přírodního koupání, kteří dávají přednost klidu a poležení v trávě a ve stínu stromů, jistě ocení nádherné pískové pláže na obou březích řeky Lužnice (Stará řeka), stejně jako pískovny v okolí obce Vlkov. Zde se navíc můžou pokochat pohledem na jedinou písečnou dunu v ČR.

Jste-li zapřísáhlými vyznavači nudismu, i pro Vás se ve zdejším kraji najde místo, a ne jedno. Ať se již rozhodnete pro pláže bývalé pískovny Suchdol nebo pro ty na pískovnách u obce Vlkov, jistě nebudete litovat. Vyrazit můžete dokonce přímo do středu města Třeboně na rybník Svět, kde již řadu let funguje tolerovaná a hojně navštěvovaná nudipláž.


        


 

Zkrátka nepřijdou ani příznivci krytých bazénů, které jsou součástí lázeňských komplexů v Třeboni. V historickém centru Třeboně najdete Bertiny lázně, jejichž součástí je i nově vybudovaný vodoléčebný komplex s víceúčelovým rehabilitačním bazénem. Vaše tělo si stejně krásně odpočine i ve 25-ti metrovém bazénu, který pro změnu naleznete v lázeňském areálu Aurora. Ten stojí v klidném prostředí rozsáhlého parku na břehu rybníka Svět.


        


 

Ti z Vás, kteří upřednostňují propojení krytých plaveckých bazénů s vnějším aquaparkem s množstvím vodních atrakcí si jistě nenechají ujít návštěvu plaveckého areálu na břehu rybníku Vajgar v Jindřichově Hradci. Při návštěvě Jindřichova Hradce, kde najdete řadu historických památek a překrásný zámek si na návštěvu plaveckého areálu určitě najděte čas.


Nechte se zlákat a vyzkoušejte třeboňské vody na vlastní kůži. Máte jedinečnou příležitost !        


 

Ponědraž je obklopena množstvím rybníků a zatopených pískoven, které umožňují snad všechny druhy vodních sportů a jsou rájem pro rybáře. V okolí jsou velmi dobře značené turistické a cykloturistické trasy, cílem vodácké turistiky je blízká řeka Lužnice. Dětské a sportovní hřiště je situováno 30 m od objektu, ve vzdálenosti 100 m je přírodní koupaliště. I nejnáročnější rekreanty uspokojí koupání v pískových jezerech, která jsou vzdálena 3 km od objektu. Ve vzdálenosti 200 m je obchod s potravinami a restaurace. V objektu je k dispozici stůl na stolní tenis.


        


 

U Lomnice nad Lužnicí (5 km) je možnost jízdy na koni v blízkosti přírodní rezervace Velký a Malý Tisí. Po domluvě je i možnost zajištění výuky jízdy na koni.


        


 

Toužíte zapomenout na stres a shon velkoměsta? Sníte o nerušené relaxaci uprostřed lůna přírody? Pak Třeboňsko je pro vás jako stvořené. Své návštěvníky ohromí nejen panenskou přírodou, pyšnící se skvostnou flórou i rozmanitostí živočišné říše, nádherou ranních mlh a večerních červánků, ale i množstvím nabízených volnočasových aktivit.


        


 

Množství turistických cest, okruhů a tras je možné zdolávat pěšky či na kole. Kdo se rád nechává unášet romantikou, jistě ocení vyjížďky na koních. A lovci nevšedních zážitků si nemohou nechat uletět vyhlídkové lety letadlem.


        


Není měsíce v roce, aby se zde nekonal nějaký ten festival, výstava, koncert či divadelní vystoupení. Mezi nejznámější bezesporu patří Třeboňský Anifest, Okolo Třeboně, Čochtanova Třeboň či podzimní Rybářské slavnosti. Kdo touží po klidu a odpočinku, miluje masáže, sauny a koupele či žádá regenerační kůry pro své unavené tělo, jistě neopomene navštívit vyhlášené třeboňské lázně. Ti, jenž preferují aktivní odpočinek, naopak s radostí uvítají množství zdejších kurtů a sportovišť. Milovníci rybaření, jakož i všichni, kteří mají v krvi vodní sporty, budou zcela pro změnu nadšeni zdejšími rybníky. Kupříkladu Rožmberk se pyšní největší vodní plochou ( 480 ha ) v celé republice.


        


 

Je-li pravdou, že láska prochází žaludkem, pak si Třeboňsko musíte zamilovat. Vždyť, kde jinde lépe vychutnat a docenit výjimečné rybí speciality, než právě ve zdejších restauracích. A že jich tu, v kraji Jakuba Krčína, není po málu.
Nejen milovníci historických památek ocení nespočet kulturně historických památek jako doklad zdejší bohaté a mnohotvárné historie. A tak dnes s poklidem můžeme navštívit starobylá města, plná života a kultury, sklonit se před majestátními gotickými kostely, obdivovat zasněné renesanční zámky, kláštery, památky, lidovou architekturu i důmyslné sítě umělých stok a rybničních systémů, právem navržených na zápis do UNESCO. Při veškeré té kráse dávných dob zde však v neopakovatelné atmosféře také tepe každodenní život.


        


 


Chcete-li si užít bezstarostné chvíle oddechu a pohody, je Třeboňsko tou správnou volbou !Zobrazit místo Apartmány U Zlaté stoky *** Tel.: (+420) 608 747 575 na větší mapě


Poznejte jihočeský ráj, zastavte se, zůstaňte déle, přijeďte zas..., přijeďte na Třeboňsko..., přijeďte do Ponědraže ! ! !


TOPlist